Jaki jest koszt ogrodzenia metalowego?
Obecnie najchętniej wybieranym przez inwestorów rodzajem ogrodzenia posesji są ogrodzenia modułowe, wykonane ze stali. Ich zaletą jest przede wszystkim konstrukcja: stosunkowo lekka, estetyczna, przygotowana z gotowych przęseł, montowanych na miejscu. Ogrodzenia metalowe są łatwe, szybkie i niekłopotliwe w montażu.
Jeśli chodzi o zakup ogrodzenia metalowego, cena za jedno przęsło może wynieść od ok. 180 do 400 zł. Wszystko zależy od materiału, sposobu opracowania powierzchni, ewentualnych zdobień oraz oczywiście wysokości oraz szerokości panelu. Decydując się na ten rodzaj wydzielenia posesji, warto wcześniej sprawdzić, jaki jest koszt ogrodzenia metalowego.
Ogrodzenia metalowe – cena przęseł
Koszt inwestycji w ogrodzenia metalowe cenowo będą zależeć od kilku kwestii. Jeśli jednak przyjąć uśredniony koszt, zamawiający musi się liczyć z wydatkiem rzędu 180-400 zł za jedno przęsło. Nie da się więc jednoznacznie określić jednostkowej ceny za jeden metr. Każdy producent oferuje indywidualne rozwiązania, dopasowane do rodzaju ogrodzenia, materiału czy w przypadku metaloplastyki – motywu przewodniego, przewijającego się na całej długości przęsła. Jednostkowy koszt za jeden metr bieżący ogrodzenia można będzie wyliczyć dopiero na podstawie konkretnego modelu i oferty.
Obliczenia, jaką za konkretne ogrodzenie metalowe cenę trzeba będzie uwzględnić, muszą zakładać nie tylko same przęsła. Modułowe ogrodzenia, czyli właśnie ogrodzenia kute, składają się z modułów oraz umieszczanych pomiędzy nimi słupów. Te zaś nigdy nie przylegają do nich, ale są montowane w pewnych, regularnych odstępach. Aby wyliczyć odpowiednią ilość modułów, jakie trzeba zamówić, należy zatem również uwzględnić odstępy pomiędzy kolejnymi elementami ogrodzenia.
Prowadzenie samodzielnych obliczeń bez znajomości konkretnych wymiarów przęseł ogrodzenia metalowego i cen, jakie są za nie proponowane, jest niemożliwe. Dlatego warto przed zamówieniem poprosić producenta o kosztorys. Wtedy inwestor dokładnie wie, jakie są ostateczne koszty oraz ile i jakie elementy będą niezbędne do postawienia płotu na swojej posesji.
Od czego zależy koszt inwestycji w ogrodzenia stalowe i ogrodzenia kute?
To, jaki jest koszt ogrodzenia metalowego, zależy od kilku czynników. Inwestor musi mieć na względzie przede wszystkim te wskazane poniżej.
- Rozmiar poszczególnych przęseł, czyli ich szerokość oraz wysokość – standardowa wysokość to 180 cm, jednak producenci oferują również niższe propozycje, np. 120 cm. Szerokość przęsła ogrodzenia stalowego to indywidualna kwestia producenta.
- Materiał – im twardszy i lepiej zabezpieczony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, tym wyższa będzie za ogrodzenie metalowe cena.
- Sposób opracowania poszczególnych modułów – jeśli są one skromne i składają się z samych poziomych lub pionowych prętów, ich cena będzie niższa niż modeli przygotowanych z wykorzystaniem metaloplastyki.
- Wymagane dodatkowe elementy, np. podmurówka – w przypadku nierównego terenu będzie ona dodatkowym zabezpieczeniem przestrzeni pomiędzy panelami. Niektórzy inwestorzy decydują się na nią ze względu na estetykę lub chęć zakupienia niższych przęseł.
- Grubości i szerokości filarów, na których są posadowione kolejne przęsła – ostateczny koszt zależy tutaj m.in. od ilości wykorzystanego materiału.
Podsumowanie: ile trzeba wydać na ogrodzenie stalowe?
Decydując się na ogrodzenie metalowe, cena będzie obejmować koszt przęseł, czyli rodzaju i ilości materiału, sposobu opracowania powierzchni, a także ilość, wielkość i grubość słupów do ich montażu. Ze względu na koszty, warto wybierać oferty renomowanych producentów ogrodzeń metalowych z Bolesławca.